Fakty i mity dotyczące ogrzewania klimatyzatorem

Klimatyzacja przeciętnej osobie kojarzy się z biurami lub sklepami wielkopowierzchniowymi, ale coraz częściej z klimatyzatorami mamy do czynienia w domach. Na rynku istnieją nawet konstrukcje przenośne, które są dedykowane mniejszym pomieszczeniem, a dzięki swoim rozmiarom są bardzo wygodne w transporcie. Co ciekawe klimatyzacja kojarzy się głównie z chłodzeniem pomieszczeń, ale duża część dostępnych na rynku klimatyzatorów ma również funkcję ogrzewania.

Ogrzewanie klimatyzatorem, czyli jak to jest możliwe?

Coraz częściej mamy do czynienia z klimatyzatorami typu split, co oznacza, że samo urządzenie jest rewersyjną pompą ciepła, której działanie można odwrócić. W lecie zewnętrzna jednostka klimatyzacji grzeje, a ta znajdująca się wewnątrz chłodzi pomieszczenie. W ziemie możemy odwrócić to zjawisko i to jednostka wewnętrzna będzie ogrzewać, a jednostka na zewnątrz pomieszczenia będzie chłodzić.2022-05

Bez względu na rodzaj wybranej klimatyzacji, do jej zakupu i montażu poleca się wybranie sprawdzonej firmy. Wystarczy w przeglądarce wpisać, np.: "klimatyzacja w Łodzi", aby pojawiły się oferty od firm z okolic jednego z największych miast w Polsce.

Obecnie, praktycznie każdy model klimatyzacji można obsłużyć przy pomocy pilota, na którego pulpicie jest odpowiedni przycisk, który służy do zmiany funkcji klimatyzatora, z chłodzenia na ogrzewanie.

Czy taka forma ogrzewania ma ograniczenia?

Klimatyzator jest dobrym rozwiązaniem w okresie wiosenno-jesiennym, kiedy temperatury spadają, jednak nadal są na tyle wysokie, że praca urządzenia przebiega bez przeszkód.

Niestety zima i niska temperatura sprawiają, że klimatyzator staje się mało wydajny. Obecnie większość modeli dostępnych na rynku jest przystosowana do pracy w temperaturze do -15 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest niższa, urządzenie przestaje działać. Na szczęście w Polsce zimy stają się coraz cieplejsze, a tak niskie temperatury zdarzają się bardzo rzadko.

Czy to się opłaca?

Oczywiście opłacalność ogrzewania klimatyzatorem jest alternatywą dla tradycyjnych grzejników elektrycznych. Jest to możliwe, dzięki temu, że współczesne klimatyzatory, są urządzeniami bardzo wydajnymi, a jednocześnie wysoko energooszczędnymi. Dla przykładu: zwykła farelka generuje ciepło w liczbie 1 do 1, co oznacza, że oddaje ciepło dokładnie w takiej ilości, w jakiej zużywa energię. Nowoczesny klimatyzator ma współczynnik 3 do 1, czyli generuje trzy razy więcej ciepła, niż pobrał energii.

Jeśli zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, który będzie służył również do ogrzewania, należy zwrócić uwagę na jego współczynnik COP/SCOP. Współczynnik ten informuje o ilości energii cieplnej, jaką wyprodukował klimatyzator, przy poborze energii elektrycznej. Im współczynnik COP/SCOP jest wyższy, tym praca klimatyzatora jest efektywniejsza.

Ogrzewanie klimatyzatorem? Tak to możliwe

Ogrzewanie klimatyzatorem jest jak najbardziej możliwe. Zanim jednak zdecydujemy się na taką formę dogrzewania, pomieszczeń powinniśmy pamiętać o paru rzeczach:

Jak widać, można ogrzewać pomieszczenia klimatyzacją, warto jednak pamiętać o plusach i minusach tego rozwiązania, aby nigdy nie zaskoczyć się, kiedy temperatury na zewnątrz będą naprawdę niskie.